• بسیار سفر باید
 • Dobai
 • India
 • Dubai
 • China Wall

جاذبه های گردشگری پکنديوار چين : بخش هاي حفاظت شده ديوار چين در پكن ، معروف ترين مكان توريستي چين محسوب مي گردد  . اين بخش ها عمدتا بقاياي سلسله پادشاهي MING است كه دوره ساختمان هاي شگفت و عظيم محسوب مي شود . اين ديوار در امتداد بخش شمالي پكن به طول 600 كيلومتر امتداد مي يابد . داراي گذرگاه ها و برج هاي متعددي است . بخش هاي اصلي آن عبارتند از : Simatai , Badaling , Jinshanling , Mutianya , Gubeikon  , Huanghuacheng and Jiankon
شما بايد يك بار در عمرتان هم كه شده از اين منظره خارق العاده ، شگفت انگيز و نفس گير ديدن كنيد . اما قبلا تعيين كنيد كه چه منظره اي را براي تماشا مي پسنديد . چون هر بخش از ديوار مناظر خاص خود را دارد و محيط بسيار متوعي است .
شهر ممنوعه : شهر ممنوعه كه در مركز پكن واقع شده است و در زبان چيني GU GONG  ناميده مي شود در دوران حكومت هاي MING  و QING قصر سطنتي بوده است . اين بنا كه امروزه به نام موزه قصر شناخته مي شود  در شمال ميدان تيان آنمن قرار گرفته و خندقي به عمق 6 متر و وديواري به ارتفاع 10 متر آن را احاطه كرده است . در هر طرف ديوار يك دروازه وجود دارد . در طرف مخالف درواز تيان آنمن يعني در ضلع شمالي دروازه قدرت الهي (SHENWUMEN) قرار دارد كه رو به پارك JING SHAN باز مي شود . فاصله بين اين دو دروازه در حدود 960 متر است در حالي كه فاصله بين دروازهاي شرقي و غربي 750 متر است .
در هر چهار گوشه ديوار حايل ، برج هاي منحصر به فرد و خوش ساختي قرار دارند كه هم به طرف داخل قصر و هم به سمت شهر ديد دارند . شهر ممنوعه به دو قسمت تقسيم شده است . بخش جنوبي يا حيات بيروني جايي بوده كه امپراطور قدرت عاليه خود را در برابر مردم به كار مي بسته است . بخش شمالي يا حيات دروني محل زندگي امپراطور و خانواده سلطنتي بوده است . تا سال 1924 كه آخرين امپراطور چين از اين قصر بيرون رانده شد ، 14 امپراطور از خانواده MING و 10 امپراطور از خانواده QING در اين محل سلطنت كردند . اين بنا كه در حدود 5 قرن قصر سلطنتي بوده است ، گنجينه هاي متعدد و كميابي را در خود جاي داده است . موزه قصر كه در سال 1987 در فهرست ميراث فرهنگي يونسكو جاي گرفت ، اكنون يكي از محبوب ترين جاذبه هاي توريستي دنيا محسوب مي شود .
رنگ غالب در شهر ممنوعه زرد است چرا كه سمبل خاندان سلطنتي به شمار مي آيد . سقف ها با كاشي هاي زرد براق پوشانيده شده اند . دكوراسيون قصر غالبا زرد است و حتي آجرهاي استفاده شده براي كفپوش زميني طي فرايندي خاص به رنگ زرد درآمده اند . با اين حال يك استثنا وجود دارد و آن هم كتابخانه سلطنتي WENYUANG است كه سقفي سياه رنگ دارد و آن هم به اين خاطر است كه طبق اعتقادات آن زمان ، رنگ سياه نماد آب است و مي تواند آتش را خاموش كند .
اين روزها شهر ممنوعه يا موزه قصر بر روي تمام توريست هاي داخلي و خارجي باز است . دكوراسيون پر زرق و برق در اين شاهكار معماري سلطنتي ، سالن هاي عظيم و مجلل و گنجينه هاي عظيم و حيرت آور قطعا به رضايت بازديد كنندگان امروزي مي انجامد .
هوتونگ ها و حيات ها : هوتونگ شكل منحصر به فردي از شهرنشيني است كه فقط در چين وجود دارد . اگر از ساختمان هاي بلند و خيابان هاي عريض خسته شده ايد پس وارد هوتونگ هاي پكن شويد . در اين مكان شما با فرهنگ هوتونگ و حيات آشنا مي شويد . « هوتونگ » در ترجمه تحت اللفظي به معناي خيابان و كوچه است بين دو حياط ولي در عين حال مي تواند به معناي جامعه اي در ميان شهر متشكل از هوتونگ ها و مكان هاي اقامت نيز باشد . مردم محلي شانگهاي آن ها را NONG مي نامند . صدها هوتونگ در پكن وجود دارد كه بيشتر آن ها در دوران سلطنت YUAN , MING ,QING يعني بين سال هاي 1271 تا 1911 ساخته شده اند . هر هوتونگ براي خود نامي دارد . برخي از آن ها نام خود را از زمان نخست حفظ نموده اند ولي برخي ديگر طي ساليان نام هاي مختلفي به خود گرفته اند .
انواع گوناگوني از هوتونگ ها وجود دارد كه جالب ترين آن ها در منطقه SHICHANHAI واقع شده است و منطقه اي خوش منظره است . سه درياچه آن را احاطه نموده اند كه عبارتند از درياچه روبرويي ، درياچه پشتي و درياچه غربي . در اطراف اين منطقه مناظر تاريخي بسياري قرار دارند كه از آن جمله برج هاي ناقوس و طبل ( BEN & DRUM )  ، عمارت پرنس GONG و چندين هوتونگ ديگر قابل ذكر هستند . قديمي ترين هوتونگ در پكن خيابان SANMIAO ناميده مي شود و 900 سال قدمت دارد . طولاني ترين هوتونگ با نام كوچه JIAOMIN حدود 5/6 كيلومتر  و كوناه ترين آن با نام خيابان YICHI كه اكنون بخشي از خيابان MEIZHUXIE است كمي بيش از 10 متر طول دارد .
معمولا بيشتر هوتونگ ها در چين مستقيم هستند مگر هوتونگ JIUDAOWON كه اگر وارد آن شويد به خاطر وجود 19 پيچ و خم احتمال گم شدن شما وجود دارد پس دقت كنيد .
معبد بهشت : معبد بهشت يكي از نقاط ديدني پكن به شمار مي رود . اين بنا كه بسيار بزرگ تر از شهر ممنوعه و كوچك تر از قصر تابستاني است ، 2،700،000 متر مربع مساحت دارد و در سال 1420 در دوران سلسله مينگ به منظور قرباني كردن براي خدا ساخته شد . از آن جايي كه امپراتوران چين خود را فرزند خدا مي دانستند جرات نمي كردند كه محل اقامت خود يعني شهر ممنوعه را بزرگ تر از اقامتگاه خدا بسازند .
در بيرون يكي از دروازه ها با نام IMPERIAL VAULT سه سنگ انعكاس قرار گرفته است . اگر رو به دروازه  و روي سنگ اول بايستيد و صحبت كنيد يك انعكاس از صداي خود مي شنويد . به همين ترتيب اگر بر روي سنگ دوم و سوم بايستيد به ترتيب دو و سه انعكاس خواهيد شنيد .
يكي ديگر از جاهاي ديدني و مشهور بنا ، ديوار انعكاس نام دارد كه ويژگي هاي خاصي دارد . محيط اين ديوار 193 متر است . اگر شما و دوستتان در دو طرف پاي ديوار بايستيد و كلمه اي را بر زبان بياوريد ديگري به وضوح آن را خواهد شنيد . اين پديده از تئوري امواج صدا استفاده مي كند .
علاوه بر ساختمان هاي جالب توجه ، ديدني هاي ديگري نيز در اين قصر وجود دارد كه از بين آن ها مي توان سرو 9 اژدها اشاره كرد . علت اين نام گذاري به خاطر شاخه هاي تو در توي آن است كه گويي 9 اژدها به هم تابيده شده اند . گفته مي شود اين درخت سرو كهنسال بيش از 500 سال قبل كاشته شده است • شهرکرد
 • تهران
 • مسکو
 • دهلی
 • دبی
 • پکن
 • مشهد
 • کوالامپور
 • آنتالیا
 • بانکوک
 • استامبول
 • تقويم
 • آرشيو
  «  آبان 1399    »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

لینک های مفید

نرخ طلا و ارز

اخبار سایت

نظرسنجی

با کلیک روی g+1 ما را در گوگل محبوب کنید