• بسیار سفر باید
 • Dobai
 • India
 • Dubai
 • China Wall

اطلاعات مفید دبی

قبل از مسافرت به امارات:

صدورویزای توریستی امارات بر خلاف سایر کشورهای دنیا توسط اداره مهاجرت و وزارت کار صورت می گیرد.امارات متحده عربی روادید توریستی صادر نمی‌کند. درخواست ویزای توریستی امارات متحده عربی دردسری ندارد و توسط کارگزاران زیادی انجام می‌گیرد. به دلیل دخالت‌نداشتن سفارت، مصاحبه‌ای هم انجام نمی‌گیرد و حضور متقاضی ضرورتی ندارددر صورتی که قصد ورود به هر کدام از شهرهای امارات متحده عربی را داشته باشید، باید ویزای مربوط به همان شهر را دریافت کنید.زنان زیر سی سال که تنها سفر می‌کنند، ممکن است مجبور به پرداخت مبلغ صد درهم علاوه بر هزینه‌‌ی ویزا باشند؛ مگر این‌که اجازه‌ی رسمی از پدر یا همسر خود داشته باشند.

مدارک لازم برای درخواست روادید امارات:

1.تصویر صفحه‌ی مشخصات گذرنامه
2.تصویر عکس رنگی متقاضی

در صورتی که به هر دلیلی حتی یک روز بیشتر از مدت اعتبار ویزا در امارات بمانید، بر خلاف قوانین امارات متحده عربی است و علاوه بر دریافت جریمه‌ی نقدی برای هر روز اقامت بیشتر، دچار دردسرهای قانونی دیگری نیز خواهید شد.

ghable_mosaferat.

 


دبی در یک نگاه

امارات متحده عربی کشوری در کنار خلیج فارس است که از مجموعه ۷شیخ‌نشین در سال ۱۹۷۱ تشکیل شد.امارات متحده عربی، در انتهای جنوب شرقی شبه جزیره عربستان، بر کرانه جنوبی خلیج فارس قرار گرفته.این کشور از هفت امارت ابوظبی، دبی، رأس الخیمه، عجمان،شارجه، ام القوین وفجیره تشکیل شده است. امارت 7.700کیلومتر مربع وسعت و3.457.00 نفر سکنه دارد و هشتاد درصد جمعیت آن را مهاجران به وجود آورده اند که غالباً آسیایی هستند. با این حال، 42 درصد آن ها عرب و پنجاه درصد آن را مهاجران ایرانی، پاکستانی و هندی تشکیل داده اند. دین رسمی آن اسلام است و 97 درصد مسلمان و بقیه مسیحی اند. از کل مسلمانان، حدود هفت درصد شیعه هستند.این شیخ نشین ها تا قبل از سلطه ی انگلستان، جزء امپراتوری عثمانی بود و با ضعف تدریجی این امپراتوری، تسلط انگلستان بر آن آغاز شد. در سال 1347 ش، دولت یاد شده به دلیل گرفتاری های اقتصادی و سیاسی و نیز توافق با آمریکا، اعلام کرد که تا سال 1350 ش نیروهای خود را از شرق سوئد فرا خواهد خواند. پس از خروج بریتانیا، اجتماعی با شرکت حاکمان امارات به وجود آمد و طرح موافقت نامه ی تأسیس اتحادیه امارات متحده عربی تهیه گردید. بر این اساس، عالی ترین قدرت امارات، شورای عالی است که از اجتماع حاکمان هفت امیرنشین تشکیل شده است و یک رئیس و یک نائب رئیس دارد، که از سوی اعضای شورای عالی و از میان خود آن ها به مدت پنج سال انتخاب می شود.مرکز حکومت آن ابوظبی است، ولی دبی، کانون اقتصادی آن است و شارجه، مرکز فرهنگی آن به شمار می آید. زبان رسمی عربی است، ولی انگلیسی هم در آن رواج دارد.

امارات متحده ی عربی عضو سازمان اوپک است و روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت تولید می کند. صادرات نفت، هشتاد درصد درآمدهای ارزی آن را تأمین می نماید.

در امارات، مسجد از جایگاه مهمی برخوردار است و دولت از طریق وزارت دادگستری، اوقات و امور اسلامی آن ها را اداره می کند. در این کشور 3500 مسجد وجود دارد.
امارات تنها کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که تا کنون هیچ گونه انتخابات مردمی، حتی در سطح شوراهای شهر در آن برگزار نشده است. در این کشور، اجازه تأسیس احزاب نیز به مردم داده نمی شود. مجلس ملی فدرال امارات با عضویت چهل نماینده انتصابی از سوی حاکمان بدون داشتن حق قانون گذاری و تصویب قوانین، یا حق رد صلاحیت و تأیید وزیران، فقط به عنوان نهادی مشورتی عمل می کند.

dubai_dar_yek_negah_copy


تاریخ دبی

اصل نام دبی از دو حرف "د" و "با" تشکیل شده و نام نوعی ملخ کوچک است قبل از اینکه بال در آورد. این نوع ملخ در زمان گذشته در این منطقه وجود داشته، به همین جهت نام منطقه را دُبا گذاشته بودند که به مرور زمان به دبی تبدیل شده است.

 

جغرافیا و آب و هوا

کشور امارات متحده عربی، با مساحتی حدود 83600 کیلومتر مربع، بین عرض جغرافیایی 22 تا 26 درجه و 30 دقیقه، و 51 تا 56 درجه و 30 دقیقه طول شرقی واقع شده است و بخشی از منطقه خلیج فارس به شمار می آید که با کشورهای عمان در شمال شرقی، عربستان در جنوب و غرب، و قطر در شمال غربی مرز مشترک دارد. این کشور سرزمینی است کم ارتفاع که قسمت اعظم آن را بیابان ها و صحراها پوشانده و تنها در قسمت کناره ای دریای عمان، از جمله رشته کوه اخضر مرتفع یافت می شود. از مهم ترین جزایر آن می توان از: داس، سر بنی یاس، دلما و مقیشط نام برد. آب و هوای آن عمدتاً گرم و خشک و کم باران است. پوشش گیاهی منطقه، غالباً از گیاهان خاردار است.به لحاظ جغرافیایی، این کشور از هفت امیرنشین ابوظبی، دوبی، شارجه، ام القوین، عجمان و فجیره و رأس الخیمه متشکل شده است که از میان آن ها، امیرنشین های ابوظبی و دبی اهمیت بیش تری دارد.

 

آب و هوا امارات و بهترین زمان سفر به دبی

 

 

امارات، آب و هوای خشک و آفتابی دارد و در طول سالباران زیادی نمی بارد و بارش باران عمدتا" در فصل زمستان دیده می شود.
گاهی اوقات بادهای شدید موجب طوفان شن و هوای تارو کدر می شود. دمای هوا در تابستان به شدت گرم می باشد.بهترین زمان سفر به دبی پاییز و بهار است.

مساحت دبی

امارت دبی با مساحت 3885 کیلومتر مربع بعد از ابوظبی، دومین امارت بزرگ کشور امارات متحده عربی می باشد. شهر دبی که مرکز این امارت می باشد، در کنار خور دبی (یک ورودی آب از دریا به داخل خشکی) قرار دارد. این شهر در اطراف این خور گسترش یافته است ولی اکنون شهر در امتداد خط ساحلی و در جهت جنوب غربی به سمت ابوظبی در حال گسترش می باشد. خور دبی با طولی برابر 15 کیلومتر تنها 500 متر عرض دارد. یک تونل زیر آبی ارتباط بین دو طرف خور را فراهم می سازند. این خور شهر را به دو بخش "دیره" در شمال و "بردبی" در جنوب تقسیم کرده است. بخش بردبی شامل مناطق اُودمتا، ستوا، کرامه،جُمیرا و اُم سقیم می باشد و کمی دورتر در راه ابوظبی به منطقه جبل علی می رسیم که جنوبی ترین بخش شهر می باشد و به خاطر اسکله و منطقه آزاد تجاری واقع در آن معروف می باشد. جاده ای که شهر را به ابوظبی و جبل علی وصل می نماید، جاده معروف شیخ زاید می باشد. یک بزرگراه هشت بانده که در دو طرف آن، آسمان خراش های فراوانی مشاهده می شوند. بخش دیره نیز شامل منطقه القرهوددر نزدیکی فرودگاه و منطقه تازه توسعه یافته مدریف می باشد.

masahate_dubaI.


 

فرهنگ و آداب و رسوم

دولت امارات عمدتا از طریق بنیاد فرهنگی ابوظبی، در صدد حفظ شکل‌های سنتی هنر و فرهنگ است.نگرش به زنان تغییر کرده‌است و ورزش‌های جدیدی در کنار شتر سواری سنتی کم کم رایج می‌شوند، همچون ورزش گلف، بیابان کهن دبی و مسابقات گلف ابوظبی و گران‌ترین مسابقهٔ اسب دوانی جهان، جام جهانی دبی، که هر سال در ماه مارس(اسفند-فروردین) برگزار می‌شود. در امارات، بر خلاف کشور همسایه اش عربستان، که سعی بر جلوگیری از رواج دین‌های دیگر دارد. کلیساهای بسیاری وجود دارد. به دلیل اینکه بسیاری از آسیایی‌ها، امارات را به عنوان وطن دوم خود پذیرفته‌اند، رستوران‌ها و مراکز فرهنگی آسیایی بسیاری در این کشور وجود دارد. همچنین تعداد کمی مرکز و مدرسهٔ اروپایی نیز وجود دارد.دبی مصداق واقعی همزیستی مسالمت‌آمیز تمام فرهنگ‌ها و ملیت‌ها در کنار یکدیگر و از این لحاظ در کل منطقه بی‌نظیر است.

امنیت، تمیزی و سرسبزی

امنیت در شهر دبی مثال‌زدنی است. به‌ندرت ممکن است اتومبیلی پیدا کنید که دزدگیر یا قفل فرمان داشته باشد. کودکان و بانوان با آرامش و امنیت در خیابان و مراکز خردید تردد می‌کنند. معمولا ساختمان‌های ویلایی، سیم خاردار و حفاظ‌های روی دیوار ندارند. در خیابان‌ها نیز قوانین رانندگی با شدت و به شکل نامحسوس کنترل می‌شود و جرایم سنگینی (تا حد اخراج از کشور) برای متخلفان وجود دارد.تمیزی،از دیگر نکات مثبت این شهر است. شهرداری دبی به دلیل اهمیت گردشگری در این شهر،به زیباسازی مستمر و تمیزی آن اهمیت زیادی می‌دهد.

jamiya


واحد پول

درهم واحد پول کشور امارات متحده عربی است.

که برای درهم امارات در نظر گرفته شده‌است AEDدر متون غیر رسمی از علامت اختصاری استفاده می‌گردد. هر درهم برابر با ۱۰۰ فلوس است.هنوز پرداخت نقدی شیوه ترجیحی پرداخت در امارات است هر چند کارت‌های اعتباری در سطح گسترده‌های پذیرفته می‌شوند و ارزهای خارجی و تراول چک را می‌توان در صرافی‌های مجاز، بانک‌هاو هتل‌ها تبدیل کرد.اگر در بازارهای دبی یا فروشگاه‌های کوچکتر خرید می‌کنید بهتر است نقدی پرداخت کنید حتی اگر فروشگاه‌ها به اشکال مختلف پرداخت را قبول کند پرداخت نقدی به چانه زدن کمک می‌کند.

POOL • شهرکرد
 • تهران
 • مسکو
 • دهلی
 • دبی
 • پکن
 • مشهد
 • کوالامپور
 • آنتالیا
 • بانکوک
 • استامبول
 • تقويم
 • آرشيو
  «  شهریور 1399    »
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031 

لینک های مفید

نرخ طلا و ارز

اخبار سایت

نظرسنجی

با کلیک روی g+1 ما را در گوگل محبوب کنید